1910 - Vad kunde man göra?
Bibliotek

Många barn tyckte om att läsa. Det fanns ju varken radio, TV, video eller datorer. Men böcker var dyra. Det var bra att folkbiblioteken fanns, så att man kunde låna böcker där.
Arbetsstugor

Efter skolan kunde fattiga barn få gå till arbetsstugor. Det var som ett slags fritids. Där fick de ett mål enkel mat och så måste de arbeta och lära sig ett hantverk.
Godis

Läkeroltabletten var ny. Gelégodis som såg ut som krokodiler, råttor och ormar började tillverkas. Det fanns också julgodis, t.ex. chokladkottar med krämig fyllning i stanniolpapper. En ask med 10 stycken kostade 50 öre.
Lekar

Precis som idag spelade man på sommaren fotboll, idrottade, spelade kula, badade och simmade, m.m. Man lekte även med tunnband som man rullade framför sig med hjälp av en pinne. På vintern åkte man bland annat skidor, skridskor och kälke. Många var också med i scouterna och deras aktiviteter