ur.se

Barnens århundrade

1950 - Bra att veta

Polio
Polio är en sjukdom som kan drabba nerverna och göra att man blir förlamad. Det var förr en vanlig sjukdom. Man har funnit 2 000 år gamla mumier som har spår av att de haft polio. I början av 1950-talet blev många människor i Västeuropa sjuka i polio. Men forskare lyckades få fram ett vaccin mot sjukdomen och från 1957 vaccinerades alla svenska skolbarn. Också i andra länder vaccinerade man mot polio och i dag är sjukdomen utrotad i nästan hela Västeuropa, USA och Sydamerika. 

Lekskola
Barn på leksola som målar
Lekskolor blev vanliga. Dit gick barnen ett par timmar några dagar i veckan. Det byggdes daghem också. Där var barnen hela dagarna, medan deras föräldrar arbetade. 

Plastkappor och nylonskjortor
Kvinnor i plastkappor
Man började använda plast till slangar, muggar, regnkappor och mycket annat. De strykfria nylonskjortorna blev moderna, fast de var täta och svettiga. 

Mjölk i Tetra Pak
Mjölk i Tetraförpackning
I vanliga fall köpte man mjölk i glasflaskor. Men på 1950-talet började mjölken säljas i pappkartonger. De såg ut som små pyramider och kallades Tetra Pak. 

Skärmbildsbuss på turné till skolor på landsbygden
Pojke undersöks med skärmbildsröntgen

Skärmbildsundersökning var en typ av lungröntgen som var vanlig fram till 1970-talet för att bland annat upptäcka lungtuberkulos.