Foto. UR

Muslim i Slovakien

- Vi vill bygga ett islamiskt kulturcenter. Vi har både mark och pengar, men tyvärr har vi inte fått något byggnadslov.
Mohammad Safwan Hasna kom till Slovakien från Syrien för att studera medicin. Men han lämnade sina studier och är idag imam i moskén i Bratislava.
- Vi ger inte upp. Vi lever i ett demokratiskt land, där muslimer har skyldigheter, men också vissa rättigheter. Även religiösa.

Mohammad Safwan Hasna medverkar i programmet Muslim i Slovakien tillsammans med Silvia Aziza Shamsaldeen, en slovakisk konvertit.
- Första dagen jag hade sjal på mig på jobbet var den värsta dagen i mitt liv. När min chef såg mig trodde han att jag var sjuk.
Silvia Aziza Shamsaldeen bor i Kosice och är gift med Aziz, en gäststudent från Kuwait. De har en gemensam dotter och ett barn till på väg.
- Från början var jag orolig att han skulle lämna mig när han studerat färdigt, media är fulla av sådana historier. Men sedan bodde vi i Kuwait i några år och sedan dess har jag lugnat ned mig.
De första muslimerna kom till Centraleuropa och dagens Slovakien redan på 1000-talet. Hur många muslimer som lever i landet idag är ovisst, eftersom det inte finns någon officiell statistik.

Programserien bygger på en idé av Lisbet Schulz Contreras och programmet om Mohammad Safwan Hasna och Silvia Aziza Shamsaldeen är producerat av Dagmar Malinovská.

Silvia Aziza Shamsaldeen Foto: UR
Genväg Silvia Aziza Shamsaldeen

Silvia Aziza Shamsaldeen berättar

Silvia Aziza Shamsaldeen är konvertit och berättar om sin första dag med slöja på jobbet.


Mohammad Safwan Hasna Foto: UR
Genväg Mohammad Safwan Hasna

Mohammad Safwan Hasna berättar

Mohammad Safwan Hasna berättar hur han som imam kämpar för att församlingen ska få en moské.


Låna eller köp våra program!

URs tv- och radioprogram går bra att låna från Mediecentralerna eller beställa via vår kundjänst.