ur.se
Elak lärare

Elak lärare

Skrivet 2008-10-07 19:10 av Sweet Dreams
Min lärare i Tyska är väldigt elak. Han låter nästan aldrig mig svara och så är han väldigt tyken när han pratar med mig.

Det är han bara för att jag är den enda som säger emot honom när jag tycker att någonting är fel, som t.ex. när jag sa emot honom när han sa svin till en elev, eller när han sa att den som inte fattade de han sa var knäpp!

Lärare fåväll inte säga saker son "svin" och "du är korkad om du inte förstår detta"!?
Någon som känner likadant?? Svara snälla

Skriv ett svar »

svar

Skrivet 2010-11-10 19:53 av big ?
vet att det är en gammal tråd men har ett jävla fint knep till dig som får läraren att skita knäck, nästa gång han säger någonting elakt så slänger du upp mobilen på bänken och säger : bra nu har jag personangrepp inspelat på mobilen så skärp dig gubbe och sluta klanka ner på folk bara för att du har de skit hemma .

Lösning

Skrivet 2010-01-11 18:45 av Elias Dalén
Ta och skärp dig och sluta vara korkad.

Svar

Skrivet 2009-11-26 09:20 av Heinrich
Jag förstår hur du känner. Prata med en vuxen i din omgivning eller gå till rektorn. En sådan lärare förtjanar inte sitt jobb. Ge inte upp och försök få med dej andra elever som tycker likadant för då känner sej läraren mer pressad och kan inte säga emot kritiken. det fungerade för mej. lycka till!c Jag tror på deh´j. Kämpa på!

svar till Linn

Skrivet 2008-11-08 20:37 av Sweet
mm... problemet är bara att rektorn inte precis lyssnar och han har inte någon "tid" heller

you go girl =)

Skrivet 2008-10-13 10:54 av Linn
Det är aldrig rätt av en lärare att klanka ner på en elev. D
om är där för att få oss att lära oss, fremst att peppa oss så vi vill lära oss.
Och att du säger som du tycker är en bra sak enligt mig, man ska alltid säga som man känner. om han gör fel säg det till han och om han inte lyssnar säg det till rektorn.