Även om Ny demokrati inte finns kvar idag, så har andra partier genomfört de flesta av deras krav rörande invandrarpolitik.
Dagens partier har till och med lagt till fler krav på invandrare och det ser inte ut att bli färre i fortsättningen…
Här är några av de krav som dagens partier ställer på invandrare.
• Både Socialdemokraterna och Moderaterna vill begränsa asylsökandes rätt att bosätta sig var de vill.
Moderaterna har kommit med ett förslag som de kallar för Ebo-systemet, efter eget boende. I det förslaget står att för att få full ersättning måste man bosätta sig där jobben och bostäderna finns. Det ska gå att få välja eget boende, men det ska ge lägre ersättning. Och väljer man en överetablerad kommun ska man inte få någon ersättning över huvudtaget.
Socialdemokraternas talesperson i integrationsfrågor, Veronica Palm, tycker att det är bra att Moderaterna vill ha en tydligare styrning av asylboendet, men är osäker på om sänkt ersättning är rätt metod. Anders Lago, Södertäljes socialdemokratiska kommunalråd, tycker däremot att Moderaternas Ebo-förslag är bra.
(Moderat.se, DN 17/2-2009)
• Moderaterna vill att den som fått medborgarskap på felaktiga grunder, exempelvis genom falsk identitet, hot eller mutor ska få sitt medborgarskap återkallat.
Även fler utländska medborgare som dömts för grova brott bör utvisas ur landet.
(DN Debatt 16/2-2009)
• Det ska bli svårare för en utlänning som fått avslag på sin ansökan att stanna kvar i landet, tycker Moderaterna.
Har man fått ett nej ska man få hjälp att återvända hem. Det ska inte gå att gå runt regelverket och gömma sig kvar. Migrationsverket bör hela tiden meddela Skatteverket om utfärdade, utgångna och återkallade arbetstillstånd.
(DN Debatt 16/2-2009)
• En asylsökande som kommer till Sverige måste betala för sitt uppehälle själv och får inte ersättning för boendet.
Redan idag finns det krav på asylsökande att de, för att få dagsersättning, måste delta i den organiserade sysselsättningen som kommunen anordnar. Det kan exempelvis vara undervisning i svenska, SFI. Skulle de inte dyka upp sänks ersättningen. Moderaterna vill skärpa dessa krav ytterligare. De vill att alla som precis kommit till Sverige måste gå en obligatorisk, individuell introduktion. På introduktionen går man igenom hur man skaffar jobb och bostad, blir självförsörjande samt lär sig grunderna i svenska lagar och regler. Man måste även skriva på ett startkontrakt (se förklaring nedan). I detta kontrakt står kravet om att man måste delta i introduktionen, skulle man inte delta får man lägre ersättning. Kontraktet tar även upp vilka rättigheter och skyldigheter som gäller i Sverige.
(moderat.se, DN Debatt 18/3-2009, Migrationsverket)
• Folkpartiet har lagt fram ett förslag om att invandrare ska klara ett språktest för att få medborgarskap.
De menar att detta skulle vara bra för att man ska ha ett gemensamt språk om man vill ha ett sammanhållet samhälle. Men vilka som ska bedöma språk kunskaperna vet de inte än. Även Moderaterna vill att man ska ha grundläggande kunskaper i svenska för att medborgarskap i Sverige.
(DN Debatt 16/2-2009, Debatt Aftonbladet 10:e sept- 2002)
• Folkpartiet vill ställa högre krav på utbildningen, svenska för invandrare, SFI.
De menar att med dagens regler går det att använda SFI som en form av försörjning år efter år, utan att egentligen få några språkkunskaper eller prestera några resultat. De vill införa nationella slutprov SFI-programmet, och ge invandrare max tre år på sig att lära sig svenska. De som inte når målen inom denna tid ska hänvisas till att läsa svenska som andraspråk inom kommunal vuxenutbildning.
(smålandsposten 19/2-2008, DN 18/2 2008, Regeringens hemsida)
• Erbjuds en person jobb i Sverige ska den få uppehållstillstånd - men bara så länge personen behövs.
Om personen blir av med anställningen, får denne tre månader på sig att hitta ett nytt jobb innan den utvisas. Personen skulle först få stanna permanent om de jobbat i över fem år. De har ingen rätt till socialbidrag men de övriga sociala ersättningarna såsom A-kassa. (Vad ska man med A-kassa till om man ändå måste lämna landet efter tre månader utan jobb)
Detta är Folkpartiets förslag och Kristdemokraterna instämmer.
(DN Politik 8/8- 2002)
• Idag har den som fått uppehållstillstånd rätt att bjuda hit sin kärnfamilj, oavsett om den har jobb eller bostad men det vill Folkpartiet ändra på.
De har lagt fram ett förslag om att från och med 2009 ska det krävas att invandrare har en egen försörjning och bostad innan deras familj får komma.
Kravet innebär att den som vill ha hit sin kärnfamilj – dvs föräldrar/barn och make/maka – först ska ha ett arbete och kunna försörja sig. Den ska även ha ett eget boende med bra standard, den får exempelvis inte vara inneboende.
De enda som får undantag är anhöriga till flyktingar enligt Genève-konventionen och anhöriga till dem som fått uppehållstillstånd pga skyddsbehov (de riskerar dödsstraff eller tortyr i hemlandet) samt anhöriga till barn som befinner sig i Sverige.
Tidigare har Moderaterna ställt sig bakom ett liknande förslag och även Centerpartiet anser att det är rimligt att införa ett försörjningskrav.
(Riksdag och Departement nätupplaga 14/11-2007)
Startkontrakt
Startkontraktet ska skrivas på av alla som anländer till Sverige.
Det är en överenskommelse mellan Sverige och den nyanlände. I kontraktet står det vilka skyldigheter staten har med att exempelvis erbjuda språkutbildning mm, men också vad som förväntas av invandraren när det gäller deltagande i introduktionen.
Om invandraren bryter kontraktet föreslås det att det ska ge konsekvenser, t ex förlängning av kontraktsperioden eller lägre ersättning.
En annan del av startkontraktet ska redogöra vilka övergripande rättigheter och skyldigheter som gäller i Sverige.