UR:s program i Radio & TV
UR:s program i Radio & TV
Varför är det viktigt att vara ute i naturen? Och vad innebär allemansrätten? Liam, Nadine och Hiromi undersöker hur naturen påverkar vårt välmående och ger tips på enkla aktiviteter att göra ute i naturen. Cezar utforskar skogen med hjälp av ett naturbingo! Del 2 av 6. UR.
Metallskrot är saker av metall som man inte kan lämna i återvinningen för metallförpackningar. Metall kan man smälta ner och använda igen, hur många gånger som helst, och då sparar man väldigt mycket energi jämfört med att göra ny metall. Del 2 av 10. UR.
Strandområdets natur är som ett akvarium där Helmi lätt kan följa små gäddor och kryp som bor i vattenbrynet. Men vad händer när en larv kryper ur vattnet, upp på ett strå och börjar kläckas? Del 10 av 10. UR.
Pax och pappa ska på picknick, de tar med sig pannkakor, äppeldricka och persika. När regnet kommer tar de skydd under ett träd. Pappa berättar historier. Birger Winsa läser sin egen översättning till meänkieli av sagan "Under trädet" av Viveka Sjögren. UR.
Hur är tillgången till den digitala världen är för synskadade? Vi tittar också på allt som behöver göras innan fredstornet i Viðey kan tändas, markerar gamla hus i Garðurinn, träffar en kvinna som renoverar ett gammalt hus i Bakkafjörður. Del 3 av 13. UR.
Äventyrsguiden Josée Auclair har lett expeditioner till både Nord- och Sydpolen. Nu driver hon och hennes familj ett värdshus vid Lake Ennadai, där de tar emot turister som kommer för att se norrsken och vildrenarnas vandringar. Kanadensisk dokumentärserie från 2017. Del 7 av 10. UR.
18:43
SR P4
Ett komplex i Georgia, USA, ursprungligen byggd för att kommunicera med satelliter. Men stationen som pekar rakt ut i rymden upptäckte bara nästan en signal från utomjordingar, så sökandet efter liv bortom jorden fortsätter. Del 10 av 12. UR.
Gör AI samhället säkrare eller osäkrare? Vad är okej att göra med AI, och hur kan vi se till att tekniken används på rätt sätt? Nora träffar juristen Ängla Pändel för att ta reda på vilka regler som gäller kring AI. Del 6 av 6. UR.
Britt-Marie i föreningen Alltid söka sanningen tror att det pågår en UFO-invasion i Sverige. Ordförande Kjelle försöker få henne på bättre tankar. Vi får veta vad desinformation är och hur den påverkar människor. Del 6 av 6. UR.
Elefanter har otroliga fysiska styrkor. Men visste du att de inte kan hoppa? Det är väl konstigt? Men jag ska förklara. Del 7 av 30. UR.
Norr om Madrid hittar vi Sierra de Guadarrama, ett bergslandskap med rik flora och fauna. Regionen är hem för hotade gamar, kejsarörnar, vargar, bergsgetter och groddjur. Människorna här är engagerade i att bevara detta naturliga paradis för framtiden. Tyskt reseprogram från 2022. Del 3 av 4. UR.
Seriestart. Den vackra ögruppen Îles du Salut var en av världens mest ökända straffkolonier. Förhållandena var omänskliga och det gick inte att fly. 1953 skickades den sista fången iväg och därefter tog naturen över byggnaderna. Nu restaureras byggnaderna för att bevaras som ett historiskt vittnesmål. Del 1 av 5. UR.