UR:s program i Radio & TV
UR:s program i Radio & TV
07:03
SR P4
08:05
SR P4
Abdou spelar basket och får plötsligt ont i benet så han haltar av planen. Doktor Samuel undersöker och misstänker höftsnuva. Abdou undrar om han blivit "förkyld i höften" och om det går att snyta ut den. Del 3 av 10. UR.
Teodor trollar fram Arantxa Álvarez ur sitt magiska skåp på vinden. Hon är mitt uppe i ett spel och tror att hon kommit till nästa nivå när hon kliver ut i det magiska vindsrummet. Teodor vill höra boken Leopold av Lars Klinting som handlar om ett gammalt och ganska skruttigt lejon. Del 6 av 8. UR.
Det krävs mycket mod, men nu står de på Foliemannens trappa och ringer på - och blir insläppta. Är han verkligen den alla tror? Sommarlovet är slut och de fyra vännerna ska nu börja sexan. Del 8 av 8. UR.
Om orden som beskriver begreppet evolution. Varför överlever vissa djur och växter medan andra dör? Del 3 av 5. UR.
15:00
Kunskapskanalen
Varför skäms vi? Att känna sig utanför, att inte leva upp till omgivningens förväntningar eller att ha blivit utsatt för något kan leda till att vi känner skam. Möt personerna som delar med sig av sina skamkänslor och hur de hanterar dem. Experter förklarar varför vi känner skam och hur olika kulturer ser på skam. UR.
I Churchill, Manitoba, välkomnar Jud Jones två turister som har kommit för att paddla kajak och simma med vitvalar, belugor. Valarna är vänliga, men det finns alltid en risk att de välter kajakerna med sina enorma kroppar. Kanadensisk dokumentärserie från 2017. Del 10 av 10. UR.
Natursköna Cornwall är ett ikoniskt semestermål för britterna. Men hur ser vardagslivet ut för lokalbefolkningen när sommargästerna åkt hem? UR.
Pianosa är en italiensk 10 km långsmal ö som tillhör den toskanska arkipelagen mellan Toscana och Korsika. Fängelseön är nu nationalpark, men fortfarande finns det ett fängelse med stora ambitioner i drift på ön. Del 3 av 5. UR.
00:00
SVT2
Engelsk kortfilm. När den strikta pensionären Mrs Foster påbörjar sin cellgiftsbehandling möter hon Maisy - en flicka som drömmer om att bli lesbisk när hon blir stor. Trots deras olikheter växer en vänskap fram medan behandlingen pågår, och Maisy visar sig bli ett oväntat ljus i mörkret. Regi: Mika Simmons. UR.
00:20
SVT2
Britta Marakatt-Labba skildrar den samiska historien, kulturen och mytologin i broderier och skulptur. Nu visas mer än femtio års produktion på Moderna museet i Stockholm. UR.
Kortfilm på samiska. Befolkningens kunskap om samerna är i allmänhet låg, men ännu lägre är kunskapen om det samiska regnbågssamhället. Därför känner Ritni Pieski att det är viktigt att använda sin röst för de som inte definierar sig själva enligt en binär modell och sexuell läggning. Regi: Xia Torikka. UR.
Som av en slump får Bengt Aili möjligheten att jobba i Zimbabwe som lärare. Mötet med landet utmanar på många sätt och Bengt finner kärleken till en kontinent, men även nya sidor hos sig själv. Del 13 av 14. UR.
01:30
SR P1