UR:s program i Radio & TV
UR:s program i Radio & TV
07:03
SR P4
07:18
SR P4
Vad är det för djur som alltid kryper ut på vägen när det regnar undrar en besökare på Djurverket. Yankho smiter iväg för att ta reda på svaret. Först blir det alldeles fel men så får han hjälp av några barn som vet hur man får fram djuret. Del 11 av 16. UR.
Abdou spelar basket och får plötsligt ont i benet så han haltar av planen. Doktor Samuel undersöker och misstänker höftsnuva. Abdou undrar om han blivit "förkyld i höften" och om det går att snyta ut den. Del 3 av 10. UR.
En skogsmus är på nattjakt efter något att äta. Den hittar ett läckert ekollon som den börjar äta. Men en stor berguv hör musen så den måste fly ugglan för att inte bli uppäten själv. Del 5 av 40. UR.
Leah och Andy tvingas samarbeta trots att de inte vill. När sanningen om videon kommer fram inser de hur farligt det kan bli när AI:n tolkar saker bokstavligt. Inspirerade av Majas miljöengagemang vill de förändra skolan, men Leah går längre än vad någon vågat tidigare. Del 6 av 8. UR.
18:30
SR P1
KGB var intresserade av de finländska medierna. Genom utpressning lyckades de värva en journalist vid Helsingin Sanomat. Del 10 av 10. UR.
Seriestart. Steve Backshall utforskar vad vi egentligen vet om valar och deras liv. De är däggdjur precis som vi och trots att de lever i en undervattensvärld som skiljer sig väsentligt från vår, delar vi mycket. Brittisk serie från 2023. Del 1 av 4. UR.
Pam fortsätter sin upptäcktsfärd med att mata koalabjörnar i Longleat House som är känt för sin safaripark. Nästa stopp är Oxfords botaniska trädgårdar. I Chipping Norton besöker hon ett destilleri där hon får chansen att skapa sin egen unika gin. Del 3 av 6. UR.
23:10
Kunskapskanalen
Tyskland reste sig ur andra världskriget slaget och sönderslaget, inte bara av de allierade utan också av den brutala regim som lett landet till ett förödmjukande nederlag. Vi följer den enorma uppgiften att rädda en krossad nation i behov av fysisk återuppbyggnad och ideologisk förnyelse. Del 2 av 6. UR.
23:35
SVT2
Seriestart. Miriam och Tomas landar i New York - jiddischens huvudstad. Redan i taxin välkomnas de av en jiddischtalande chaufför. I staden möter de Avery, expert på New Yorks judiska matspecialiteter. Av själva farten lär de sig jiddischens viktigaste hälsningsfraser. Del 1 av 8. UR.
Bokmässan 2023 hade judiskt tema och det fanns mycket att välja på för besökarna; allt från boksamtal och föreläsningar till en musikföreställning för barn på jiddisch. UR.
Prisbelönt brittisk kortfilm. Dorothy lever ett stillsamt liv med sina böcker som enda sällskap. När tonåringen JJ råkar sparka sin fotboll in i hennes trädgård möts två världar och en oväntad vänskap tar form. Med Miriam Margolyes i huvudrollen. Regi: Lee Knight. UR.
00:00
Kunskapskanalen
Vi reser till Mumbai och besöker en skog med världens största leopardpopulation och Alexander Armstrong utmanar sin spindelfobi. Färden går vidare söderut till Bangalore. Där får han veta mer om Indiens speciella kastsystem som man föds in i. En kastlös man, dalit, berättar om diskriminering och känslan av utanförskap. Del 3 av 3. UR.
Amerikansk kortfilm. Året är 1813, och mitt under ett efterlängtat frieri får miss Estrogenia Talbot sin menstruation. Hennes friare, den stilige mr Dickley, misstar blodet för en skada. Det blir snabbt tydligt att hans dyra utbildning inte täckte in allt. Regi: Julia Aks och Steve Pinder. UR.
Som liten pojke drömde Arnar Ingi Tryggvason om att bli bonde. I tjugoårsåldern fick han möjligheten att slå sig ner på ett jordbruk i Öxnadalur med sin fru och små barn. Så fort han har möjlighet vandrar han bland kullarna och rensar tankarna. Öxnadalur är hans eget hörn av Island. Del 3 av 4. UR.
01:30
SR P1