UR:s program i Radio & TV
UR:s program i Radio & TV
Isidor och Mimmi försöker få fart på gungan. De vill att den ska pendla fram och tillbaka. De vill gunga högt. Men varför rör sig inte gungan? Del 6 av 8. UR.
Nyårsafton och dags för fest! Ett disko! Prick och Fläck skriver inbjudningskort till alla sina vänner och gör en diskotårta. Att välja diskokläder är svårt, men till slut är de väldigt stiliga i glittriga byxor och med öronen knutna i rosett. Del 6 av 6. UR.
Starta dagen med en glad sång. Petra Hellsing sjunger och förstärker ord och begrepp med tecken. Del 1 av 10. UR.
Minna har väldigt svårt att somna. Hon tänker bara på den där chokladbiten som hon tog utan att betala. Minna ville inte ens ha chokladen. Hur kunde hon vara så dum? Del 3 av 3. UR.
18:43
SR P4