UR:s program i Radio & TV
UR:s program i Radio & TV
Jasmine har gjort en låt till den stora festivalen i Ljudlandet och är väldigt stolt över den. Men när hon har spelat färdigt gråter alla. De tycker att det är vackert, men sorgligt. Jasmine är frustrerad eftersom hon ville göra en glad låt. Del 3 av 26. UR.
Månen har somnat och om ingen väcker den kommer inte solen kunna gå upp. Jambo klättrar så högt han kan och Jasmine försöker använda den musikaliska stegen för att nå honom, men de lyckas inte. Nu måste de alla samarbeta för att väcka månen, även fisken Ta-da. Del 4 av 26. UR.
Seriestart. Liban svarar på tittarnas frågor om mat och magen! Vi tar reda på vad som händer med maten när du har svalt den. Följ en hamburgares resa från matstrupen hela vägen genom magsäcken, tunntarmen och tjocktarmen, för att till sist passera ändtarmen ner i toaletten. Del 1 av 10. UR.
Björnis och kollegorna övar på att rädda någon ur vattnet. Samtidigt är Oline och Sverre ute med sin nya gummibåt. När en åra försvinner börjar båten driva bort från land - och snart behövs hjälp från räddningsbåten. Del 5 av 10. UR.
Koumi undersöker den vackra sjöfågeln lunnefågel. Den är lite lik en pingvin, men man känner igen den på dess färgglada näbb. Lunnefågeln brukar kallas "Grönlands-papegoja" och "havets clown". Del 13 av 52. UR.
Koumi utforskar sjöhästen. Det syns inte på en gång att sjöhästen är en fisk, men det är den. Man känner igen den på det vinklade huvud som får den att se ut som en häst. Del 14 av 52. UR.
På ett trevligt trefika måste man ju vara tre. Del 3 av 10. UR.
Med klossar är inget omöjligt att skapa; en borg, en raket, en planet. Martin Östman sjunger och förstärker ord och begrepp med tecken. Text och musik av Martin Östman och illustrationer av Anya Winqvist. UR.
18:40
SR P4
Deltagarna utmanas i att uttrycka olika känslor, kroppsspråk och gester för att kunna använda allt detta i sina presentationer. Avsnittet behandlar partesdelen actio. Retorikhjälte: Angelika Prick. Del 5 av 6. UR.
Nora undersöker hur AI-teknik kan användas för att skapa falsk information. Hur lätt är det att luras med hjälp av AI? Och hur vet man egentligen om en bild är äkta eller inte? Del 5 av 6. UR.
Visste du att du har muskler över hela kroppen? Till och med ansiktsuttryck och gester formas genom att röra på musklerna. Del 6 av 8. UR.