Ny säsong av Vilken historia!
Hem » Aktuellt » Ny säsong av Vilken historia!

Ny säsong av Vilken historia!

Vilken historia! är äntligen tillbaka med en ny säsong! Emma Molin guidar elever i årskurs 4–6 genom Sveriges historia – från vikingatiden till 1800-talet – med fartfyllda fakta och en stor dos humor.

Vilken historia! är ett humorprogram som presenterar avgörande epoker i svensk historia, denna gång om vikingatiden, medeltiden, och 1800-talet. Återvänder gör Emma Molin i rollen som filmregissören som försöker göra historisk långfilm med sin trogna assistent Vanessa Möller. För att lyckas bra måste de lära sig allt om hur dåtidens människor levde, vad de åt, och hur de såg ut.

– En utmaning under inspelningarna var Christoffer Nordenrots riddarrustning, som krävde två kostymörer och var hopplös att röra sig i. Det måste varit bökigt att vara riddare under medeltiden, säger Kristian Dahl, producent och regissör. 

Täcker hela historieämnet för åk 4–6 

I åtta nya avsnitt blandas historiska fakta med humoristiska personporträtt av tidsepokernas viktigaste figurer, som Heliga Birgitta, Fredrika Bremer, drottning Margareta och Karl XIV Johan. I rollistan finns bland andra Eric Stern, Alfred Svensson, Susanne Thorson, Sofia Rönnegård, Maria Sundbom, Christoffer Nordenrot, Ann Petrén, och Jaques Karlberg.  

– Med den nya säsongen av Vilken historia! täcker vi upp hela mellanstadiets historieundervisning, allt från vikingatiden till slutet av 1800-talet. Det känns mäktigt!, säger Julia Hirasawa, projektledare på UR. 

Vilken historia! finns att streama på UR Play och sänds även på torsdagar i SVT Barn fram till den 27 mars. 

Se första avsnittet av Vilken historia! på UR Play! 

Lärarhandledning till Vilken historia!

Vilken historia! utgår från det centrala innehållet i kursplanen för historieämnet i årskurs 4–6 i Lgr22, och täcker Sveriges historia från vikingatiden till sent 1800-tal. Till hela serien finns även en lärarhandledning och arbetsmaterial som går att hitta på UR Play. 

I handledningen gör vi nedslag i varje epok och berättar om människors levnadsvillkor, framträdande historiska personer men även om viktiga händelser. Varför hände det som hände, vilka var orsakerna och vad blev konsekvenserna? Till detta medföljer diskussionsunderlag och övningar för varje avsnitt och epok. 

Ta del av lärarhandledningen på UR Play! 

Liknande nyheter

  • Psykologi förklarad: Nyckeln till psykologins värld

    Stig in i en värld av psykologiska insikter och historiens mysterier med UR:s serie ”Psykologi förklarad” för gymnasieskolan. Utforska det mänskliga psykets djup genom korta, kraftfulla avsnitt och få en ny förståelse för psykologins fascinerande utveckling.

  • Hur väcker vi barnens läslust?

    Lär dig hur du som förälder kan inspirera och stödja ditt barns läslust. Jonna Bruce, skolbibliotekarie, delar sina bästa råd för att väcka och upprätthålla ditt barns intresse för böcker.

  • Nytt och efterlängtat kunskapsdrama för högstadiet

    UR:s nya kunskapsdrama ”Genom mina ögon” ger högstadieelever möjlighet att träna på att se saker ur flera perspektiv. Serien är framtagen i nära samarbete med lärare och kopplar direkt till Lgr22 – ett stöd för både undervisning och klassrumsdiskussioner.

  • Genvägar till bättre lektioner med UR Play

    Att vara ny lärare kan kännas som att ge sig ut på ett okänt hav utan karta. Men du är inte ensam – UR Play finns här för att ge dig riktningen! Med program som är fyllda av konkreta tips, inspiration och stöd kan du göra dina lektioner både enklare att planera och roligare att genomföra. Här är några av våra favoriter för att förenkla din vardag i klassrummet: