Djuren på Djuris julkalender 2023 – perfekt för förskolan
Hem » Aktuellt » Djuren på Djuris julkalender 2023 – perfekt för förskolan

Djuren på Djuris julkalender 2023 – perfekt för förskolan

Nu finns Djuren på Djuris julkalender för år 2023 att ladda ner och skriva ut. En mysig nedräkning fram till jul för alla förskolebarn.

Djuren på Djuris julkalender har en lucka för varje vardag i december hela vägen fram till julafton. Kalendern passar för både förskolan och i förskoleklass. Bakom varje lucka bjuder de populära karaktärerna från UR:s barnprogram Djuren på Djuris på en liten videohälsning. Varje klipp avslutas med en fråga om känslor som barnen som tittar själva får reflektera över. Klippen bildar tillsammans serien Djuren på Djuris – om känslor som finns att se i sin helhet på UR Play.

Karaktären börjar med att beskriva upplevelsen av en känsla och ställer sedan en reflektionsfråga till barnen som tittar: ”Var sitter ditt arga? Hur känns det att vara blyg?”.

Djuren på djuris julkalender för förskolan

Känslomässigt lärande

Du kan antingen använda julkalendern digitalt och öppna luckorna genom att klicka direkt på skärmen, eller skriva ut kalendern. Många väljer också att göra sin egen variant med hjälp av de QR-koder som finns att skriva ut separat på kalenderns andra sida. QR-koderna motsvarar luckorna på kalenderns framsida.

Julkalendern är bara ett sätt att använda serien Djuren på Djuris – om känslor. Innehållet i klippen har ingen koppling till julen utan går utmärkt att jobba med i förskolan året om.

Med den här julkalendern hoppas vi att alla förskolebarn och elever i förskoleklass får en mysig nedräkning fram till jul, och dessutom erbjuder den ett roligt och engagerande lärande – varje dag!

Liknande nyheter

  • UR ❤️ förskolan

    Tillsammans med de oemotståndliga Djuren på Djuris satsar nu UR stort på att förskolan ska upptäcka nytt innehåll för roligt lärande – varje dag.

  • Fyra Kristallen-nomineringar för UR

    UR-serierna Främlingar, Vem ska jag tro på?, Matteväktarna och Vilken historia! har blivit nominerade till Kristallen 2024. Dessa nomineringar är ett erkännande av UR:s arbete med att producera program som utbildar, engagerar och inspirerar.

  • Elevers berättelser blir kulturarv – Årets skaffare 2025

    Hur ska framtidens generationer förstå hur det var att växa upp som barn år 2025? Genom insamlingen ”Mitt liv” delar elever sina egna berättelser – och i år prisas två skolklasser som Årets skaffare, ett samarbete mellan UR och Nordiska museet, för sina levande och personliga skildringar av barndomen i vår tid.

  • Folkets AI söker svar på vad vi egentligen ska ha tekniken till

    AI finns överallt, men få har en klar bild av vad det faktiskt är eller gör. I serien Folkets AI försöker Anna Mannheimer, Peter Apelgren och Hector Apelgren förstå hur artificiell intelligens används i Sverige i dag, och vad den betyder för oss som lever mitt i utvecklingen.