Lilla Aktuellt är nominerade till Stora Journalistpriset!
Hem » Aktuellt » Lilla Aktuellt är nominerade till Stora Journalistpriset!

Lilla Aktuellt är nominerade till Stora Journalistpriset!

I dag avslöjades årets nomineringar till det prestigefyllda Stora Journalistpriset.

Lilla Aktuellt och Lilla Aktuellt skola är en samproduktion mellan UR och SVT. Lilla Aktuellt (SVT) publicerar nyheter måndag till torsdag på SVT Barn och SVT Play. På fredagar sänds Lilla Aktuellt Skola (UR) som fördjupar veckans nyheter för elever i årskurs 4-6. Programmet når uppskattningsvis hundratusentals elever i grundskolan varje vecka via lärarna. Lilla Aktuellt skola kan ses på UR Play och SVT Play.

Lilla Aktuellt är nominerade i kategorin Årets förnyare

Årets förnyare, med nytänkande, mod och innovationskraft går en av nomineringarna till Lilla Aktuellt (SVT/UR), Lizette Edfeldt, Josephine Hattevig, Malin Andersson, Lowe Östberg, Sophia Garcia Hasselberg och Matz Lundin.

Juryns motivering: De möter barnen där barnen är och når fram med nyheter med nya format. Personligt kul och närvarande.

Läs mer om nomineringen i UR:s pressmeddelande

Liknande nyheter

  • Hur förberett är Sverige? Ny serie om krisberedskap på UR

    Vad innebär det egentligen att vara redo när krisen kommer? I UR:s nya serie Sverige, krisen och jag undersöker Kristoffer Ahonen Appelquist hur vi i Sverige förhåller oss till beredskap – både som individer och samhälle. Genom möten med experter, beslutsfattare och medborgare ges en bred bild av vår samtida krisberedskap.

  • Främlingar – ett ungdomsdrama om psykisk hälsa

    I en tid då ungas mentala hälsa är i fokus mer än någonsin släpps UR:s nya dramaserie ”Främlingar”. Genom en intensiv berättelse som utforskar relationer, förtroende och de osynliga band som binder oss samman, bjuder serien in tittarna till en värld där det personliga blir allmänt.

  • Sök till Retorikmatchen 2021!

    Retorikmatchen är UR:s tävlingsprogram där tala är guld. Det är en tävling där sjätteklassare från hela Sverige tävlar om att bli bäst i retorik.