25 år med Sveriges nationella minoriteter – ”UR har gått i bräschen”
Hem » Aktuellt » 25 år med Sveriges nationella minoriteter – ”UR har gått i bräschen”

25 år med Sveriges nationella minoriteter – ”UR har gått i bräschen”

I Malmö firades att det gått 25 år sedan Sveriges nationella minoriteter erkändes, samt Resandefolkets dag den 29 september.

Högtidskonferensen ägde rum på High Court i Malmö och invigdes av den tidigare kulturministern Jeanette Gustafsdotter, som förklarade hur viktiga de nationella minoriteterna är för svensk kultur, vår historia och vår demokrati

På scen framfördes kulturyttringar som film, poesi och musik från samtliga nationella minoriteter. Samisk jojk och sånger på lule- och nordsamiska blandades med klezmer och sånger på jiddisch. Finsk poesi och vals varvades med traditionell resanderomsk musik, som idag är en del av det svenska kulturarvet. Representanter från de nationella minoriteterna berättade själva sin historia.

Resandefolket, som är den äldsta gruppen romer i Sverige, inledde med att berätta om sin långa historia i landet, som går tillbaka 400–500 år, och om sin koppling till det svenska språket. Den judiska gruppen berättade om hur jiddisch är ett språk som färgats av migration i Europa och som funnits i Sverige i hundratals år. Den samiska gruppen förklarade varför det finns fem olika samiska språk – ume-, pite-, lule-, nord- och sydsamiska – och hur de skiljer sig från varandra. Den sverigefinska gruppen beskrev att definitionen på sverigefinnar är personer som bor och lever i Sverige med rötter i det finska språket, men som inte nödvändigtvis talar det, men ändå har en sverigefinsk identitet.

UR deltog i form av moderatorskap och en filmvisning av UR-programmet tornedalingarnas historia då tornedalingarna inte kunde närvara. På scen kommenterades även UR:s betydelse för de nationella minoriteterna:

UR har gått i bräschen – för tio år sedan fanns nästan ingenting. Idag finns över 100 produktioner om svensk romani i deras katalog. Det är resultatet av en god dialog och ett ständigt lärande. Vi har mycket att vara tacksamma för vad UR bidragit till att upprätthålla vår kultur.

Huvudarrangör för högtidsdagen var Frantzwagner-sällskapet, med ordförande Jon Pettersson.

Utforska UR:s utbud för de nationella minoriteterna på UR Play.

Liknande nyheter

  • Rekordår för UR Play – ökad användning och nya satsningar 2025

    Användningen av UR Play fortsätter att öka. Under 2024 uppmättes över 31 miljoner strömstarter, en ökning med 14 procent jämfört med året innan. Samtidigt växte UR Play-appen med 13 procent och närmar sig nu 700 000 användare. Med ett växande behov av kunskap och bildning satsar UR på nya format under 2025.

  • Hej där Pia Johansson!

    Vi fick en pratstund med Pia Johansson som spelar skivbolagsbossen Monica Anderberg i Dock’n’roll.

  • Medier i fokus i UR:s nya podd Fabriken

    UR:s nya podd ”Fabriken” leds av programledaren Soraya Hashim och hennes sidekicks Johan T Karlsson, Karin Winther och Johannes Selåker. Varje vecka fördjupar de sig i aktuella ämnen kopplade till medier, kommunikation och digital utveckling.

  • Magnus Aspegren ny ledamot i UR:s styrelse

    Vid en extra bolagsstämma måndagen den 24 november valdes Magnus Aspegren, Regional utvecklingsdirektör i Region Jämtland Härjedalen, till ny ledamot i UR:s styrelse.

  • UR har lämnat in sitt remissvar på public service-utredningen

    Det finns många förslag i den parlamentariska kommitténs betänkande som är bra och som stöttar ett starkt public service även under nästa tillståndsperiod; det breda uppdraget, den långa tillståndsperioden och inte minst att public service nu får ett teknikneutralt uppdrag. Men det finns flera förslag som inger oro och som UR avvisar, till exempel den otillräckliga medelstilldelningen som givet det ökade kostnadsläget påverkar programverksamheten negativt.