Smygpremiär för Fria ordet – nyhetsjournalistik för åk 9
Hem » Aktuellt » Smygpremiär för Fria ordet – nyhetsjournalistik för åk 9

Smygpremiär för Fria ordet – nyhetsjournalistik för åk 9

Den 16 och 17 december är det äntligen dags för Fria ordet för årskurs 9 – ett inspirerande event som ger eleverna en unik inblick i nyhetsjournalistikens värld.

Hur är det att jobba som journalist i ett land där pressfriheten inte är självklar? Och hur faktagranskar man allvarliga och plötsliga händelser för att snabbt kunna sprida korrekt information?

Fria ordet är en direktsänd lektion som tar eleverna med på en spännande resa genom nyhetsjournalistikens grunder och utmaningar. Under 25 minuter får klasserna lyssna på några av Sveriges mest erfarna utrikesjournalister som berättar om sina arbetsmetoder och erfarenheter.

Arbetsblad och quiz till Fria ordet

En del av lektionen fokuserar på terrordådet på Drottninggatan i Stockholm 2017, där eleverna får en inblick i hur det är att jobba under pressade och farliga förhållanden. Det ger en konkret förståelse för journalistikens roll i kritiska situationer.

Klassen kan följa lektionen i klassrummet genom att koppla upp sig via en dator och följa sändningen på storbild. Under sändningen får eleverna möjlighet att svara på frågor som redovisas i realtid. Till lektionen finns även ett arbetsblad med quiz.

Premiär våren 2025

Smygpremiären av Fria ordet för årskurs 9 äger rum den 16 och 17 december. Den stora premiären blir till våren 2025. Fria ordet för årskurs 9 är ett samarbete mellan Sveriges Radio, SVT och UR.

Liknande nyheter

  • Hej där Ylva Hällen!

    Vi fick en pratstund med Ylva Hällen som är programledare för radioserien Skriv med Ylva.

  • UR har lämnat in sitt remissvar på public service-utredningen

    Det finns många förslag i den parlamentariska kommitténs betänkande som är bra och som stöttar ett starkt public service även under nästa tillståndsperiod; det breda uppdraget, den långa tillståndsperioden och inte minst att public service nu får ett teknikneutralt uppdrag. Men det finns flera förslag som inger oro och som UR avvisar, till exempel den otillräckliga medelstilldelningen som givet det ökade kostnadsläget påverkar programverksamheten negativt.

  • 250 år av judiskt liv i Sverige – UR lyfter kultur, identitet och jiddisch

    I över 250 år har judiskt liv varit en del av Sverige. År 2025 uppmärksammar UR denna historia genom en satsning på program om den judiska minoritetens språk, kultur och identitet. Genom programmen vill UR öka kännedomen och kunskapen om judiskt liv och bredda bilden bortom stereotyper och historiska narrativ.

  • Lästips från UR: En guide för varje årskurs

    UR har samlat tips för att skapa läslust och motivera dina elever till läsning. Våra program kan användas som komplement till din undervisning och flera av dem har lärarhandledningar.

  • Så uppfyllde UR sitt public service-uppdrag under 2024

    Granskningsnämnden anser att UR i huvudsak uppfyllt sitt public service-uppdrag. Det framgår i dagens beslut som gäller public service-redovisningarna för 2024. Samtidigt framförs synpunkter på hur UR uppfyller sitt uppdrag gentemot högskolan.