Logga in på UR Play – för dig som är lärare eller pedagog!
Home » Aktuellt » Logga in på UR Play – för dig som är lärare eller pedagog!

Logga in på UR Play – för dig som är lärare eller pedagog!

Nu kan du som lärare eller pedagog logga in på UR Play. Vår ambition är att skapa ett nytt, bättre UR Play som underlättar din undervisning.

Vi gör det i lugn och ro. Steg för steg. I ett första skede vill vi att du ska kunna skapa ett konto utan stress. Fler förändringar kommer så småningom. Skapa ett inlogg redan nu. Vi har gjort det enkelt. 

Använder du UR Play på fritiden? Då fungerar det som vanligt. Det är bara när du vill fördjupa dig i vårt utbildningsutbud som du kommer behöva använda ditt inlogg. 

Varför du som lärare eller pedagog ska logga in på UR Play

Vi har skapat ett inlogg för att göra det enklare för dig att hitta rätt material och planera din undervisning. Vi kommer att kunna erbjuda dig programförslag utifrån ämnen och utbildningsnivå, att spara favoriter så att du lätt hittar tillbaka men också arbetsmaterial som quiz, lärarhandledningar och arbetsblad. Och såklart tillgång till massvis av program som förstärker lärandet! 

Genom att logga in på UR Play säkerställer du att du får tillgång till hela UR:s utbildningsutbud i din undervisning, under lång tid. Programmen du kan ta del av via ditt konto har särskilda och längre rättigheter så att vi kan stötta din undervisning på bästa sätt framöver.  

Vad händer om jag inte loggar in på UR Play?  

Om du inte loggar in kommer du framöver inte ha tillgång till hela UR:s utbildningsutbud. Med ett konto får du en tjänst som är bättre anpassad efter dina behov.  

Skapa ett inlogg
Frågor och svar
Fem tips för dig som ny lärare

Liknande nyheter

  • Humor möter litteratur i UR:s nya bokklubb

    Hur får man fler unga män att läsa böcker? Enligt SCB öppnar 46 procent av alla killar i Sverige aldrig en bok på sin fritid. I Poeter och analfabeters bokklubb tar UR sig an frågan på ett helt nytt sätt – genom att låta tre av Sveriges mest tongivande komiker prata litteratur på sina egna villkor.

  • Kan vi lita på AI? Kodjo Akolor söker svar

    I den andra säsongen av UR:s programserie Vem ska jag tro på? fortsätter programledaren Kodjo Akolor att utforska frågor kring källkritik och desinformation. Denna gång riktas strålkastarljuset mot artificiell intelligens (AI) – en teknik som blir allt mer integrerad i vår vardag och påverkar hur vi konsumerar information.

  • Nyhetskoll Skola premiär – Sprängningar, AI och jobb i fokus

    Idag lanseras Nyhetskoll Skola, en ny satsning för högstadiet och gymnasiet. Varje vecka får elever och lärare tillgång till ett veckoprogram med färska nyheter och tillhörande fördjupningar på UR Play. Nyhetskoll Skola är en del av UR:s och SVT:s gemensamma satsning Nyhetskoll som erbjuder trovärdig nyhetsbevakning för unga.

  • Hej där Pia Johansson!

    Vi fick en pratstund med Pia Johansson som spelar skivbolagsbossen Monica Anderberg i Dock’n’roll.